Nové covid opatrenia v Číne a vplyv na dopravu

11.4.2022

Covid-19 opět omezuje dopravu zboží z Číny.

11. 4. aktualizované:

Lockdown v Šanghaji naberá na sile a očakáva sa, že bude trvať do konca apríla. Dochádza k ďalším obmedzeniam na cestách, na ktorých sa zvyšuje počet kontrolných stanovíšť. Dohliada sa, či majú vodiči špeciálne povolenie na dopravu, ktoré je platné iba 24 hodín a týka sa len určených a schválených ciest. Viac ako 90 % dopravnej cestnej kapacity je mimo prevádzky kvôli karanténam a prísnym obmedzeniam. Väčšina tovární a skladov je stále uzavretá. Aj keď prístav v Šanghaji naďalej operuje v obmedzenom režime, dostať kontajnery dovnútra a von je veľmi zložité. Alternatívne prístavy ako Ningbo alebo Shenzhen sa plnia a začínajú bojovať s dostupnou kapacitou kontajnerov.

Dochádza k veľkému rušeniu medzinárodných letov na letisko Pudong v Šanghaji. Importné a exportné zásielky z alternatívnych letísk, napríklad zo Zhengzhou, sa oneskorujú o niekoľko dní v dôsledku tvoriaceho sa radu. Letisko Nanjing je dočasne uzatvorené. Na letisku v Quingdau sa všetky importné zásielky kvôli karanténe držia 10 dní.

Očakáva sa, že až sa všetko znovu otvorí, dôjde opäť k zahlteniu nadväzujúcej infraštruktúry a súvisiacim problémom.

29. 3. aktualizované:

Mesto Šen – čen je už opäť otvorené, ale opäť zatvorené je mesto Šanghaj. Zatvorenie je naplánované na dve časti, pričom prvá časť Šanghajského PUDONG-u bude zatvorená od 28. marca do 1. apríla. Po otvorení bude PUXI od 1. do 5. apríla zatvorená. Zásielky z uzavretých zón sa podľa možnosti presmerujú na blízke letiská a prístavy. Očakávajú sa oneskorenia z dôvodu uzávierky a karantény.

17. 3.

V čínskych mestách Shenzhen, Shanghai, Ningbo, Guangzhou, Tianjin, Qingdao, Dalian došlo k rozšíreniu nákazy covid-19 vo variante Omikron. Najhoršie zasiahnuté 17,5 miliónové mesto Shenzhen bolo kvôli výskytu 5 tisíc nových prípadov uzavreté. Ide o najvyššie číslo za posledné 2 roky. Predpokladá sa, že mesto bude uzavreté na 7 dní. Hromadná doprava a metro boli zastavené, ale terminál je v prevádzke. Vodiči sa musia preukazovať antigénovým testom, ktorý nesmie byť starší ako 24 hodín. Bez toho nemôžu do terminálov vstupovať a odchádzať.

Prístav Yantian, ktorý bol v minulom roku tiež zasiahnutý, zatiaľ funguje spoločne s ostatnými terminálmi. Obmedzená je prevádzka skladov a častí terminálov. Dá sa očakávať priamy vplyv na dostupnosť a servis z dôvodu karantén a obmedzení.

Letisko Shanghai odkláňa až 106 medzinárodných pasažierskych letov vrátane lokálnych aeroliniek ako Air China, China Eastern do okolitých miest. Toto opatrenie môže trvať až do mája a bude mať priamy vplyv na dostupnú kapacitu. Letisko naďalej prevádzkuje nákladné lety.

Fotogaléria

Ďalšie správy

Všetky aktuality