Online obchod pokračuje

Prepravná a logistická spoločnosť Geis CZ je výhradným logistickým partnerom v oblasti online predaja spoločnosti dm drogerie markt pre Českú republiku a Slovensko. Pre tento spoločný projekt sa využíva distribučné centrum v Pohořeliciach, ktoré v čase pandémie zaznamenalo mnohonásobný nárast počtu objednávok.

balicí linka (1)Záujem o online nákupy stále rastie. Rozšírenie ich využívania aj o predtým nie celkom bežný tovar od minulej jari podporilo opakované uzavretie kamenných obchodov, avšak pohodlie a rýchlosť tejto formy nákupov si získali takú priazeň zákazníkov, že mnoho z nich túto formu aj naďalej preferuje. Hoci sa už tradičné obchody opäť otvorili, aj v oblasti drogistického tovaru stále viac kupujúcich radšej sadá v pokoji domova k počítaču a dáva prednosť pohodlnému a bezpečnému nakupovaniu online. Pre zákazníka je nákup cez internet veľmi jednoduchý - stačí pár kliknutí a potom už len počkať na dodanie objednaného tovaru. Kupujúci pri tom ťaží aj zo skutočnosti, že ponuka v e-shopoch je veľmi bohatá a nemusí sa obmedzovať v objeme s ohľadom na dopravu, pretože objednaný tovar je im doručený až k dverám domova.

Drogistický reťazec dm drogerie markt spustil e-shop pre Českú republiku a Slovensko už na začiatku roka 2018. Internetové nákupy z oboch krajín realizované cez stránky www.dm.cz respektíve www.mojadm.sk odbavuje spoločný sklad v Pohořeliciach pri Brne. Umiestnenie skladu je ako komplexné logistické riešenie veľmi výhodné pre spoločnú obsluhu zákazníkov v oboch krajinách, pretože vyniká dobrou dopravnou obslužnosťou aj dobrou dostupnosťou pre kvalifikovaných pracovníkov. Sklad má dostatočnú skladovú kapacitu, vďaka čomu sa podarilo bez problémov zvládnuť aj dramatický rast dopytu po jeho službách v nedávnych mesiacoch.

O prevádzku tohto skladu sa pre dm drogériu stará logistická spoločnosť Geis. Tá tu musela zvládnuť náročnú logistickú úlohu - vytvoriť funkčnýdekorativní kosmetika-min systém zabezpečujúci dopravu tovaru z regálov v sklade čo najrýchlejšie až k dverám zákazníka. Tovar do pohořelického skladu smeruje z troch miest. Pre českých zákazníkov má dm drogerie sklad v Jihlave, veľkoobjemový tovar prichádza zo skladu v Divišove a pre Slovensko je sklad v Senci neďaleko Bratislavy. V Pohořeliciach sa tovar zaskladní a podľa objednávok z e-shopu vychystáva. Pracovisko je certifikované podľa normy IFS Logistics 2.2. Spĺňa tak vo všetkých smeroch zvýšené požiadavky na uskladnenie sortimentu dm drogérie.

Cez e-shop dm drogerie markt je možné si objednať širokú škálu tovaru z mnohých sortimentov - kozmetiku, potraviny, potreby pre deti, krmivo pre zvieratá, čistiace a dezinfekčné prostriedky a mnoho ďalšieho. Celkovo sa vo dvojpodlažnom sklade nachádza viac než 24 500 položiek. "Nemôže sa stať, že by tovar objednaný koncovým zákazníkom nebol na sklade, pretože sme on-line prepojení so systémom dm drogerie markt a každých 15 minút prebieha dátová kontrola. E-shop si sám stráži, aby sa v jeho ponuke neobjavil tovar, ktorý nie je v sklade," vysvetľuje vedúca pohořelického distribučného centra Vladimíra Tučková.

pracoviště baličeObjednávka môže zahŕňať jeden, ale napríklad aj pätnásť alebo viac druhov tovaru. Objednávky vychystávajú  skladníci z policového alebo paletového regálu. Tovar sa stretne na konsolidácii a s využitím valčekovej dráhy je potom odovzdávaný k baliacim miestam.

Jednotlivé artikle v objednávke môžu mať rozdielnu veľkosť, tvar, hmotnosť a odlišné požiadavky na zabalenie. Baliace pracovisko je preto dôležitým miestom expedičného skladu obsluhujúceho e-shop. Navyše tu taktiež prebieha posledná kontrola vychystaných položiek, aby sa k zákazníkovi dostal presne ten tovar, ktorý si objednal.

Z hľadiska spôsobu balenia sa tovar rozdeľuje do siedmich skupín. Potraviny sa musia oddeliť od ostatného sortimentu. U položiek s otváracími uzávermi, ako sú napríklad šampóny či pleťové mlieka, musí balič uzávery prelepiť lepiacou páskou. Tovar, ktorý by mohol počas prepravy vytiecť a znehodnotiť ostatný tovar v balíčku, sa umiestňuje do uzatvárateľných klipových sáčkov. Balíky sa vystielajú nafukovacími vankúšikmi, ktoré tlmia nárazy, ku ktorým dochádza počas dopravy, a znižujú tak riziko poškodenia.

Každá položka sa pri balení znovu skenuje a kontroluje v systéme. Každé miesto baliaceho pracoviska strážia kamery, ktoré sú jedným z mnohých prvkov kontroly procesu spracovania zásielok. Spoločnosť dm drogerie markt kladie naozaj veľký dôraz na to, aby spôsob balenia zásielok a obalovdvoupatrový sklad-min (2)é materiály čo najmenej zaťažovali životné prostredie a pracuje priebežne na optimalizácii.

Aby spoločnosť Geis bola schopná spracovať zvyšujúce sa množstvo objednávok, bolo nutné upraviť rozloženie regálových systémov. Zároveň sa predĺžila valčeková dráha a vzniknutý voľný priestor bol využitý pre nové baliace stoly. Ďalej bolo vytvorené pracovisko pre veľkoobjemové zákazky s veľkosťou až 144 l, prípadne i viac.

 

Fotogaléria

Ďalšie správy

Všetky aktuality