Sila logistiky v humanitárnej pomoci – prepojenie žien z odlišných profesií

Renáta a Kristýna. Dve ženy, ktoré pracujú srdcom. A je to vidieť! Hoci by sa mohlo zdať, že ich odbory sú od seba diametrálne vzdialené, je to práve naopak. Prvá z nich, Renáta Chlebková Benešová, je CSR špecialistkou humanitárnej organizácie ADRA. Pomáhať je pre ňu poslaním. Druhá, Kristýna Copková, je marketingovou manažérkou logistickej firmy Geis. Aj ona, hoci pôsobí vo veľkej nadnárodnej firme, má srdce na pravom mieste. A rozhodne sa neboja žiadnej výzvy. Ale čo ich vlastne spája?

Nie je ľahké nájsť v ich kalendároch voľné miesto, aby sme to zistili. Dámy si ale nakoniec čas naozaj našli a porozprávali aj trošku inak, než pracovne a za behu.

 

Ako teda došlo k tomu, že vy dve pracujete a pomáhate spolu?

Kristýna Copková

Kristýna Copková:

Naša spolupráca začala online. S Renátou sme sa prepojili prostredníctvom sociálnej siete LinkedIn. Reagovala som na príspevok Renáty a komunikácia sa rozbehla. Z prvého offline stretnutia sme ale ešte neodchádzali s vidinou nadviazania spolupráce. Až po ďalších rozhovoroch sme zistili, v čom môže byť logistická spoločnosť s tak širokým záberom a ponukou služieb ako je Geis, nápomocná. Renáta sa prekvapene pýtala: „Aj skladovanie? Naozaj máte aj skladové plochy? Krabice? Obalový materiál? Palety?“

Myslím si, že tu dôležitú úlohu zohrala otvorenosť, úprimnosť a hľadanie možnosRenáta Benešová Chlebkovátí – spájať aj nespojiteľné. Dvojnásobne keď chcete a môžete pomáhať.

 

Renáta Benešová Chlebková:

Áno, je to tak. LinkedIn správa rozbehla veľké veci. :) ADRA hľadala dlhodobého partnera pre skladovanie. Hovoríte si, na čo ADRA potrebujete sklad? Skladovacie priestory využívame na uloženie materiálu, ktorý potrebujeme pri mimoriadnych udalostiach, napr. sušiče po povodniach. Zapožičiavame ich tiež iným európskym Adrám, napr. do Belgicka pri veľkých povodniach.

A potom sa, prirodzene, rozvíjalo prepojenie aj v oblasti logistiky a prepravy. Kristína a Geis boli spolupráci otvorení, a to je základ. Pri našom prvom osobnom rozhovore sme ani zďaleka netušili, čo je pred nami. Hlavne kvôli udalostiam, ktoré prišli...tornádo, Ukrajina...

 

Kristýna, kedy vaša spolupráca začala, čo ste od nej očakávali a ako to nakoniec vlastne v skutočnosti prebieha?

 

Kristýna Copková:

Kedy? Huuu, tak pár rokov to už bude. :)

Očakávala som, že naše služby a mnohoročné skúsenosti kolegov v logistike môžu pomôcť dobrej veci. A to sa stalo, naplnilo a napĺňa. Je pre nás dôležité vedieť, že podpora a pomoc je cielená, a práve to nám ADRA vie zaručiť. Preto s Adrou spolupracujeme aj v ďalších krajinách nášho regiónu – na Slovensku a v Poľsku.

 

A čo vojna na Ukrajine? Tiež ste spojili sily na podporu ľudí zasiahnutých konfliktom?

 

Renáta Benešová Chlebková:

Asi každý z nás bude mať v sebe hlboko uložené, ako reagoval na 24. 2. v osobnej aj pracovnej rovine. ADRA Česká republika na Ukrajine pomáhala už niekoľko rokov vo východnej oblasti s obnovou infraštruktúry. A tak bolo samozrejmosťou, že sa zapojíme do pomoci ľuďom priamo na Ukrajine, ale aj tým, ktorí hľadali v našej krajine bezpečie.

ADRA je zvyknutá reagovať na mimoriadne udalosti ako je tornádo alebo povodne veľmi rýchlo a treba konať naozaj z minúty na minútu. Bolo neskutočné, že sa Geis do pomoci zapojil tiež bleskovo. Opäť bolo kľúčové, že pre Geis bolo samozrejmosťou sa zapojiť a až potom sa hľadalo ako. Ako najlepšie využiť profesijné zameranie Geis pri pomoci ľuďom, ktorých významne ovplyvnil vojnový konflikt. Bolo skvelé, že vzťahy s Geis a Kristýnou boli spojené s dôverou, ochotou a odhodlanosťou, že to jednoducho od februára „frčalo“. Neskutočne si vážim to, že Kristýna zdvíhala telefóny aj cez víkend či v neskorých hodinách, dokonca aj na dovolenke. Vďaka leviemu nasadeniu Kristýny je za nami megakus spoločnej práce.

 

Kristýna Copková:

Presne ako hovorí Renáta. A ja ďakujem, Renáta – máte na tom aj Vy veľkú zásluhu. Čo dodať - zasiahlo to všetkých, všade. Priznám sa, že sme všetko zvládli predovšetkým aj vďaka nasadeniu našich českých, slovenských a poľských riaditeľov, na ktorých som sa mohla kedykoľvek obrátiť. Poradili, pomohli, alebo aj vymýšľali a sami navrhovali, ako by sa dalo čo zlepšiť. Nehľadali dôvody, prečo nie, ale naopak spôsoby, ako všetko zrealizovať.

 

Geis_ADRA_small

 

Dá sa rozmer takejto spolupráce vôbec vyčísliť?

 

Renáta Benešová Chlebková:

V preprave určite áno. Geis spolu s nami prepravil pätinu pomoci, ktorú sme expedovali na Ukrajinu. V číslach je to 397 paliet, 204 702 kg. Za číslami je ale ešte hromada administrácie, komunikácie a oveľa viac, čo sa číslami vyjadriť nedá.

 

Kristýna Copková:

Aj keby sme to všetko vyčíslili.... Povedia tie čísla niekomu niečo? Vybrali sa milióny, previezli sa státisíce kilogramov, prešlo tisíce kilometrov, pretelefonovali sme desiatky hodín. Ide hlavne o to, že výsledky všetkých týchto aktivít sú nevyčísliteľné a dlhodobé, keď budeme hovoriť o situácii na Ukrajine.

Chápem to teda tak, že Geis s ADRA spolupracuje ako nárazovo, pri aktuálnych humanitárnych krízach, tak aj na dlhodobých projektoch. Ako sa akútna pomoc líši od tej dlhodobo nastavenej? A ako konkrétne vyzerá tá pokojnejšia a dlhšia forma kooperácie?

 

Renáta Benešová Chlebková:

ADRA má v Českej republike takmer tri desiatky charitatívnych obchodov. Tie v rámci udržateľnosti pomáhajú s novým využitím oblečenia a potrieb do domácnosti, ktoré sú pre niekoho už nepotrebné. Tieto obchody sú ale hlavne veľkou pomocou ľuďom, ktorým nákup lacných odevov a obuvi pomáha pri zvládaní napätého domáceho rozpočtu. Ľudia v sociálnej núdzi či osoby bez prístrešia sú vybavení potrebami pre všedný život zadarmo. Práve Geis je nám neskutočnou pomocou pri preprave tovaru do charitatívnych obchodov. Jedná sa o 30 paliet mesačne. Takto spoločne pomáhame ľuďom,  ktorých teraz aj kvôli inflácii významne pribúda, aby sa im lepšie žilo. A nemôžem nespomenúť ešte jednu oblasť, v ktorej je Geis partnerom prepravy. ADRA tento rok oslavuje 30 rokov a pri príležitosti tohto výročia pripravila výstavu, ktorá putuje po 15 mestách ČR. O presuny sa stará práve náš milý Geis. Je toho naozaj veľa, kde je nám, Adre, veľkou pomocou a partnerom. Navyše je to všetko prepojené na vlne skvelej ľudskej spolupráce. Čo viac si môžeme priať. Za siedmimi písmenami "ďakujem" sa skrýva totiž oveľa viac.

 

Predpokladám, že k takému množstvu pomoci bolo treba aj ďalších ľudí…

Renáta Benešová Chlebková:

Aby pomoc bola dobre, efektívne a cielene realizovaná, treba mať tím ľudí, ktorí nielenže svoju prácu milujú, ale sú profesionáli vo svojej oblasti. Pri mimoriadnych udalostiach je to „náš“ Jožka, ktorý koordinuje celú akciu. Pri tornáde a pomoci na Ukrajine bolo treba významne kolektív posilniť o logistický tím, ktorý sa staral o zabezpečenie materiálnej pomoci. Sme radi, že sa do pomoci vždy zapája veľké množstvo ľudí z radov našich dobrovoľníkov, ktorých treba koordinovať, poistiť... A tiež je to ekonomické, PR oddelenie a mnoho ďalších skvelých ľudí, ktorí pripájajú svoje sily, aby sme pomohli čo najrýchlejšie a najefektívnejšie aj z dlhodobého pohľadu. Všetkým patrí veľká vďaka!

 

Kristýna Copková:

Za pomocou sa skrýva skutočne veľa ľudí, aj keď nie sú vidieť. Na našej strane – z pohľadu logistiky – je dôležitá každá pozícia od skladníkov, dispečerov, vodičov, riaditeľov pobočiek, ale aj samotné vedenie spoločnosti. Ďakujem všetkým, že spoločne môžeme pomáhať.

 

Kristýna, a ako takéto nasadenie zvládate spolu s ďalšími činnosťami, ktoré máte vo firme na starosti?

 

Kristýna Copková:

To znie ako ľahká otázka, ale priznám sa, že sa mi na ňu naozaj ťažko odpovedá. Niekedy sama neviem. Je to napríklad na úkor toho, že sa nezvládam zapájať do konverzácií s kolegami, ako som pohltená prácou, riešeniami, plánovaním. Ženie vás vpred to, že vám osud ľudí nie je ľahostajný, keď viete, že im môžete pomôcť. Verím, že v tej chvíli vieme každý z nás "zapnúť" a byť tým supermanom. Ako sa udalosti rýchlo zbehli, tak sa aj viac otvorili dvere spolupráci s ADRA v ostatných krajinách – hlavne na Slovensku a v Poľsku. Tam sa partnerstvo Geis – ADRA, vzhľadom na situáciu, rozvinulo veľmi rýchlo, nemohli sme strácať čas.

Navyše ma teší, že vďaka širokej spolupráci s humanitárnou organizáciou majú naši zamestnanci možnosť nielen stretnúť sa s osobnosťami, ktoré sú vystavené krízovým situáciám a sú skúsení, ale aj prevziať od nich cenné rady a skúsenosti o tom, ako sa správať v krízových situáciách. Školenie od pána Koláčka z ADRA nám načrtlo, že v týchto chvíľach je dIMG_7976ôležité myslieť aj na seba. Už len uvedomiť si to je nesmierne dôležité. Keďže sa asi každý z nás v takej chvíli trošku vnútorne bojí a nechce si napríklad krízovú situáciu pripustiť, je dôležité priznať si, že nastala. Pretože aj také okamihy k životu patria, nedá sa pred nimi do nekonečna zatvárať oči alebo sa im vyhýbať.

 

Renáta, povedzte nám ku školeniu viac. O čo sa jedná?

 

Renáta Benešová Chlebková:

Školenie vedie Josef Koláček, vedúci mimoriadnych udalostí a odborník vďaka rokmi nadobudnutými skúsenosťami. Má za cieľ zvýšiť povedomie o tematike krízovej pripravenosti a reakcie na krízy v pracovnom, ale aj bežnom živote. Vhodnejší by bol model tréningu, ale kvôli časovým kapacitám sa jedná väčšinou o školenia. Je vhodné pre manažment, ktorý má  zodpovednosť za rozhodovacie procesy a taktiež správnu reakciu pri krízovej udalosti. Nielen covidová pandémia, ale napríklad aj energetická kríza sú významné obdobia, pri ktorých záleží na tom, ako reagujeme v rámci tímu a kam smerujeme seba a aj celý tím.

Môžu to byť ale aj udalosti spojené s pracovnými úrazmi či úmrtia v rámci spoločnosti. Pokiaľ viem, ako sa stres prejavuje (vďaka znalosti symptomatiky a fyziologických reakcií), ako na stres reagujem ja aj môj tím, potom môžem svoje reakcie na stres lepšie vyhodnotiť pre svoje jednanie aj jednanie s členmi tímu.

 

Ako Kristýna vnímate zapojenie zamestnancov Geis do dobročinných/charitatívnych aktivít a jeho vplyv na spolupatričnosť s firmou

Kristýna Copková:

Od zamestnancov cítim neskutočnú silu. Silu v tom, že keď máme spoločný cieľ alebo naopak problém, tak sme naozaj a doslova jedna rodina. V tom vidím silu našej spoločnosti. Že aj napriek svojej veľkosti si stále zakladáme na tradičných hodnotách a udržujeme rodinný prístup. Rodina sa podporuje, drží spolu, posúva sa, a to ako v časoch horších, tak aj lepších. Preto, keď je akákoľvek ďalšia možnosť podpory – či už aktívna alebo pasívna – rozhodnutie je jasné a ide to, chceme byť pri tom. Dôkazom je napríklad to, ako aktívne naši zamestnanci podporujú charitatívne behy organizované ADRou. Navyše už vyše 15 rokov organizujeme zamestnaneckú iniciatívu, zbierku, ktorej výťažok pomáha pri nákupe a výcviku vodiacich psov pre nevidiacich. Podporujeme tiež AVON pochod a keď bolo treba, veľa našich zamestnancov poskytlo ubytovanie ukrajinským rodinám. A tým zoznam aktivít, v ktorých sú naši kolegovia zapojení, rozhodne nekončí.

 

A dámy, neodpustím si aj jednu otázku trošku mimo témy – čomu sa venujete, keď práve nesedíte za počítačom alebo sa aktívne nevenujete pomoci ľuďom, ktorí to akútne potrebujú?

 

Renáta Benešová Chlebková:

Mám veľmi rada čas v prírode, či už na prechádzke, na bicykli, či pri zbieraní byliniek. Také tie obyčajnosti a všednosti sú často najvzácnejšie. A keď práve veľmi nefúka, neprší :) a je trošku stabilnejšie obdobie vojnového konfliktu, tak rada aj pečiem dobroty pre svoju rodinku. Nie sú to veľké veci, ale život často pozostáva z maličkostí, ktoré potom tvoria tú krásnu farebnú mozaiku.

 

Kristýna Copková:

Venujem sa hlavne rodine. Upresním, že výnimočne nie Geis rodine. ???? Športujem, trávim čas s priateľmi a deťmi, čítam si alebo si jednoducho dovolím vypnúť a oddychujem. Presne ako spomína Renáta, užívam si drobnosti, maličkosti a možnosti čo mi život ponúka.

Fotogaléria

Ďalšie správy

Všetky aktuality