Zamerané na efektivitu dopravy

21.8.2019

Marián Vaculčiak, prevádzkový riaditeľ Geis SK s.r.o.

K maximalizácii efektivity dopravy využívame viac ciest.
Našou nespornou výhodou je možnosť kombinácie produktov: V prípade paletového systému je to aj kombinácia s celovozovou prepravou alebo dokládkou. Dobrým prepravným riešením dokážeme maximalizovať efektivitu v súvislosti s objemom i druhom prepravovaného nákladu.

Ďalšou možnosťou je optimalizácia nakládky a využitie ložnej plochy vozidiel. Snažíme sa využiť takú prípojnú techniku, ktorá by zefektívnila prevádzku na našich hlavných behoch, kde sa prepravujú veľké objemy tovaru medzi centrálnym prekladiskom a jednotlivými pobočkami. Preto sme zaradili do našej kolóny aj tzv. vláčik, teda klasický 13,6 m dlhý náves doplnený pripojeným prívesom. Celá súprava má dĺžku viac ako 25 metrov. Objem nákladného priestoru súpravy dosahuje 129 m³. Úžitková plocha je navyše násobená systémom double decker. Oproti bežnému návesu môžeme na túto súpravu naložiť o 24 paliet viac, teda spolu 90 paliet. Technológia zodpovedá svojimi parametrami dopravnej legislatíve a je pre ňu potrebné pravidelne žiadať povolenie na ministerstve dopravy.

Ďalšou zaujímavosťou z našej technológie sú unikátne návesy vybavené medzipodlážkami, ktoré využívame v balíkovej logistike. Vďaka tejto dopravnej technológii zvyšujeme množstvo prepravených zásielok. Je to efektívne a ekologické riešenie.

Zvyšovanie efektivity sa nám darí nielen vďaka vysokým investíciám do prepravných technológií, ale aj do vývoja SW. Príkladom je aplikácia pre plánované doručenie balíkov, ktorá využíva geocoding adries príjemcov. Vodič získa už pred samotným rozvozom optimálnu trasu a môže tak prispôsobiť aj nakládku zásielok. Ďalšou možnosťou v balíkovej logistike je zriaďovanie a prevádzkovanie výdajných miest pre balíky z e-shopov, ktoré sú navyše u príjemcov čoraz viac obľúbené. V nasledujúcich 5-10 rokoch sa určite tlak na zvyšovanie rýchlosti doručenia a efektivitu dopravy nezníži, a preto sa môže stať, že napríklad autá bez vodičov alebo nejaký spôsob doručenia dronom, prídu skôr, než prepokladáme.

Fotogaléria

Ďalšie správy

Všetky aktuality