Lojalita zamestnancov rastie

Ak v predchádzajúcich rokoch platilo, že zmeniť prácu a vyjednať pre seba výhodné podmienky bolo vďaka mizivej miere nezamestnanosti relatívne jednoduché, situácia na trhu práce sa v súvislosti s pandémiou koronavírusu mení.

A to neplatí len pre odvetvia, ktoré boli najviac postihnuté núdzovým stavom. Zmenil sa aj vzťah zamestnancov k súčasnému zamestnávateľovi. V segmente logistiky sa aktuálne zlepšila dostupnosť záujemcov o niektoré pozície a zvýšil sa záujem o menej kvalifikovanú prácu. Podľa Moniky Švecovej, HR manažérky spoločnosti Geis SK, sa väčšie zmeny na trhu práce prejavia s oneskorením, pravdepodobne začiatkom jesene a celkom určite potom s príchodom roku 2021.

"Zatiaľ to vyzerá tak, že oproti kritickej situácii pred pandémiou pribudlo záujemcov o pozície typu vodič, čo má súvislosť s koronavírusom, pretože mnoho dopravcov bolo naviazaných na automotive a počas obmedzenia alebo uzavretia prevádzok prišli o zákazky. Zvýšil sa tiež záujem o menej kvalifikovanú prácu, ako napríklad o pozície typu skladník, "uvádza Švecová.

Hoci by sa mohlo zdať, že situácia na trhu práce je teraz pre zamestnávateľov priaznivá, ovplyvňuje ju zmena správania zamestnancov aj záujemcov o prácu. V súvislosti s dôsledkami pandémie koronavírusu a neistú ekonomickú situáciu si ľudia teraz viac vážia relatívnu istotu súčasného zamestnania a dobrých zamestnávateľov. Podľa Jiřího Halbrštáta, manažéra náboru a marketingu ManpowerGroup, je naopak aktuálna situácia na trhu práce veľmi neprehľadná pre zamestnancov a predovšetkým pre zamestnávateľov. "V dôsledku vládnej podpory na udržanie zamestnanosti, strachu ľudí meniť zamestnanie a obmedzenia medzinárodného náboru, trh práce prakticky zamrzol. Pre zamestnávateľov je momentálne viac náročnejšie nájsť nových zamestnancov než v období konjunktúry a to predovšetkým vo výrobnom sektore. Na druhú stranu sa znižuje fluktuácia zamestnancov a féroví zamestnávatelia môžu počítať so stabilnejšími tímami. Práve ohľaduplný prístup firmy k zamestnancom počas pandémie pomohol získať lojalitu zamestnancov viac, než o niečo vyššia mzda v inej firme. Sociálna zodpovednosť a istota do budúcnosti je jeden z najdôležitejších benefitov," uvádza Halbrštát.

Tí, ktorí o prácu prišli v dôsledku pandémie, alebo sa snažia nájsť novú prácu z iného dôvodu, uprednostňujú stabilitu a perspektívu dlhodobého zamestnania. Viac sa zameriavajú na reputáciu firiem, kde sa uchádzajú o prácu. "Ak hodnotíme celkové počty uchádzačov v rámci Slovenska, vieme, že oproti iným spoločnostiam nemáme problém so záujemcami o zamestnanie," uvádza v súvislosti s tým, že spoločnosť Geis SK má na trhu povesť dobrého zamestnávateľa, Monika Švecová. Pripúšťa, že niektoré lokality sú pre Geis SK problematickejšie. "Nie je to z dôvodu nezáujmu uchádzačov o prácu u nás, ale skôr o našich požiadavkách na kvalifikáciu a prax. Napriek tomu ale firma podporuje ďalší rozvoj svojich ľudí. Snažíme sa totiž svojich odborníkov vzdelávať a umožniť im profesijný rast. Investujeme priebežne do vzdelávania zamestnancov a možnosť kariérneho postupu je jednou z motivácií k ich aktívnemu prístupu. Kariérny rast v rámci oddelení alebo dokonca podniku nie je u nás ojedinelým javom. Jedným z príkladov je kolegyňa, ktorá k nám nastúpila na pozíciu dispečerky a teraz pracuje ako riaditeľka jednej z najlepšie sa rozvíjajúcej pobočky na Slovensku, ďalším príkladom je operátorka nášho zákazníckeho centra, ktorá sa prepracovala na pozíciu vedúcej zákazníckeho centra skupiny Geis pre Slovensko a Českú republiku ," dopĺňa Monika Švecová.

Fotogaléria

Ďalšie správy

Všetky aktuality