Elektromobilita v cestnej nákladnej preprave

21.8.2019

Marián Vaculčiak, prevádzkový riaditeľ Geis SK s.r.o.

Ekológia v logistike a v súvislosti s ňou aj elektromobilita, to je téma, na ktorú sa môžeme pozerať z rôznych pohľadov.

Má napríklad elektromobilita v cestnej nákladnej preprave vôbec budúcnosť?

Aktuálne sa stretávame skôr s tým, že sa elektrický pohon intenzívne rieši hlavne v oblasti osobných automobilov. Jeho využitie v nákladnej doprave v budúcnosti určite nemožno vylúčiť, ale v najbližšej dobe s ňou v masívnom množstve nepočítame.
Odhliadnuc od technických limitov elektrovozidiel, je tiež potrebné povedať, že ekologická šetrnosť nie je lacná záležitosť a vo finále ju musí niekto zaplatiť. Zvýšiť cenu prepravy v zmysle širšieho využitia vozidiel na elektrický pohon je problematické. V tejto chvíli je teda u nás väčšie rozšírenie limitované vysokými obstarávacími nákladmi. Širšie využitie tiež závisí na rozvoji tejto technológie, tzn., čo bude schopná a ako rýchlo sa bude dariť zdokonaľovať ju a podporovať jej využitie.

Prekážkou je určite aj naďalej nedostatočná infraštruktúra, teda nedostatok dobíjacích miest a nedostatočná kapacita batérií pre porovnateľný výkon s dnešnými pohonmi.Z môjho pohľadu je problematická aj otázka ekologickosti tohto spôsobu dopravy. Jedna vec je zníženie emisií v mieste použitia techniky poháňaných elektrinou, ale určite je dôležité zamyslieť sa aj nad ekológiou výroby samotnej elektriny, výroby batérií, a hlavne ich likvidáciou po konci životnosti. Ale verím, že to sú problémy, na ktorých pracujú tímy vedcov a vývojárov a podarí sa ich v budúcnosti vyriešiť.

Rozvoj elektromobility v oblasti cestnej nákladnej dopravy môžu ovplyvniť aj štátne stimuly. Štát má určite možnosti ako alternatívny pohon vozidiel podporiť. Môže sa jednať o daňové výhody alebo naopak uplatnenie zákazov vjazdu vozidiel so spaľovacími motormi napr. do centier miest, ako je to v niektorých okolitých krajinách.Postupný rozvoj elektromobility je skutočnosťou, ale v súvislosti s dostupnými informáciami a svojimi doterajšími skúsenosťami, som presvedčený, že v najbližšej budúcnosti nedôjde v cestnej nákladnej doprave k zásadnej zmene oproti dnešku, teda najrozšírenejšie zostane využitie klasických spaľovacích motorov.

Rozvoj a zmena pohonu v cestnej doprave bude súvisieť s technologickým vývojom príslušného odvetvia a schopnosťou súčasne budovať infraštruktúru v zodpovedajúcej kapacite k rastu množstva techniky s týmto pohonom.

Fotogaléria

Ďalšie správy

Všetky aktuality