Geis pomáha zvládať komplikácie v cezhraničnej preprave

Rok 2020 radikálne zmenil životy nás všetkých. Na jar sme si ešte mohli robiť nádeje, že radikálne obmedzenie ekonomiky a dopravy bude trvať len týždne, od jesene je jasné, že návrat do stavu z obdobia pred pandémiou bude trvať ešte veľmi dlho.

Isté je, že mnoho činností bude ešte dlho ovplyvnených najrôznejšími reštrikciami a v budúcnosti uspejú len tí, ktorí sa s tým úspešne vyrovnajú, alebo dokonca novú situáciu dokážu premeniť v príležitosť presadiť sa s niečím úplne novým.

Krajiny Európskej únie si zvykli na jednoduchú dopravu tovaru cez hranice, takže v podstate tou najväčšou komplikáciou zostali rozdielne systémy výberu mýta na diaľniciach v jednotlivých krajinách. V posledných mesiacoch sa ale situácia zmenila. Štáty EÚ v súvislosti s ochranou svojich občanov pred pandémiou covid-19 zaviedli karanténne opatrenia, ktoré sa líšia nielen v rámci jednotlivých krajín, ale v niektorých prípadoch dokonca aj v ich jednotlivých regiónoch. Zásobovanie, a teda ani doprava sa však kvôli tomu nesmie zastaviť.

1820V mnohých oblastiach, ako je napríklad automobilový priemysel, je aj za týchto sťažených podmienok nutné zabezpečiť presné načasovanie dodávok tovaru vzhľadom k systému zásobovania just-in-time. V prípade iného tovaru, predovšetkým potravín je zase nevyhnutné zachovať čo najkratšie dodacie doby. Do toho vstupujú ešte rastúce požiadavky na zásobovanie zdravotníckym materiálom vyžadujúce rýchlosť a maximálnu spoľahlivosť, pretože pri ňom ide o zdravie a životy tisícky ľudí.

Na logistické firmy toto všetko kladie mimoriadne vysoké nároky. V riešení problematiky cezhraničnej dopravy, ktoré prinášajú neustále sa meniace karanténne opatrenia v rôznych krajinách, majú pre zákazníkov veľkú výhodu zabehnuté dopravné spoločnosti, ktoré majú pre prekonávanie ťažkostí vytvorené patričné ​​podmienky.

Veľká spoločnosť ako je Geis, môže zákazníkom ponúknuť viac než len samotnú dopravu, čo je práve v tejto dobe obzvlášť dôležité. Zabezpečuje pre nich aj všetky colné služby a poistenie či spätnú prepravu. Geis v prípade potreby zabezpečuje aj balenie prepravovaného tovaru vo vlastných areáloch a umožňuje jeho uskladnenie pre zabezpečenie presného načasovania dodávok. Zákazníci spoločnosti Geis majú k dispozícii aj online systém pre sledovanie zásielky v reálnom čase track & trace.

Tri desaťročia pôsobenia na českom trhu je pre klientov spoločnosti Geis garanciou stability - práve tento rok oslavuje 30 rokov od jej príchodu na český trh. K tomu sa pridávajú rozsiahle možnosti dopravných riešení a široká ponuka služieb, vychádzajúca zo zázemia veľkej nadnárodnej spoločnosti so 75 ročnou históriou. Vďaka nim môže Geis ponúknuť prepojenie s celým svetom a využitie najrôznejších spôsobov dopravy dokonale zodpovedajúcich potrebnej prepravnej vzdialenosti a umiestnenie východiskovej a cieľovej destinácie vrátane námornej a leteckej prepravy.

Geis má vlastnú distribučnú sieť a nevyhnutné zázemie. S využitím priamych denných liniek do celej Európy tak môže zabezpečiť kratší čas doručenia i vysokú kvalitu s menším rizikom poškodenia prepravovaného tovaru vďaka menšiemu počtu potrebných prekládok. Týka sa to najmä dopravy do Českej republiky, Nemecka, Poľska, Maďarska a Rakúska, kam smerujú najviac vyťažené linky spoločnosti Geis.

Špecifickým problémom posledných týždňov je doprava tovaru do Veľkej Británie a z nej v súvislosti s brexitom. Kritická situácia tu nastala v čase vianočných sviatkov, kedy sa stretlo niekoľkobriteu nepriaznivých okolností naraz - výrobné firmy a obchodné organizácie sa snažili predzásobiť pred koncom prechodného obdobia, tradične vzrástol objem prepravy tovaru v predvianočnom období a  v Anglicku sa objavila nová mutácia coronavírusu, ktorá viedla k niekoľkodňovému uzavretiu francúzskych hraníc.

Od tej doby sa ale aj tu darí dopravu zvládať, aj keď je situácia vzhľadom k opäť zavedenému colnému odbaveniu aj potrebe zdravotného či veterinárneho osvedčenia u mnohých novo kontrolovaných komodít oveľa zložitejšia a časovo náročnejšia ako doteraz. V dôsledku komplikácií s procesom preclenia na britskej strane tak môže dochádzať u niektorých typov tovaru ku zdržaniu niekoľkých dní či dokonca týždňov.

V dôsledku dlhších doručovacích časov, vyplývajúcich zo zmeny režimu pri prechode hraníc medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom spoločnosť Geis posilnila svoje dopravné kapacity pre dopravu do Veľkej Británie. Aj vďaka tomu je v súčasnej dobe jednou z mála spoločností, ktorá dokáže dodržiavať pravidelné odchody do Veľkej Británie a jej kamióny dochádzajú do miesta určenia na britských ostrovoch včas.

Pripomíname, že všetky zásielky a colné dokumenty musia byť už pred odchodom z EÚ zaregistrované u britských orgánov. Situácia na britských hraniciach sa ešte trochu skomplikuje v súvislosti so zavedením tretej fázy od 1. júla, kedy dôjde k rozšíreniu administratívnej záťaže a zvýšeniu počtu fyzických kontrol u niektorých komodít.

Zákazníci spoločnosti Geis sú o aktuálnej situácii na hraniciach so Spojeným kráľovstvom a potrebných dokumentoch priebežne informovaní.

Fotogaléria

Ďalšie správy

Všetky aktuality