Konflikt na Ukrajine a vplyv na medzinárodnú prepravu

1.3.2022

Vplyv konfliktu na medzinárodnú leteckú, námornú a železničnú dopravu.

Letecké prepravy:

Podľa posledných správ došlo v dôsledku sankcií proti Rusku k veľkému obmedzeniu kapacít niektorých leteckých spoločností alebo dokonca k pozastaveniu služieb (Finnair, Air France – KLM a Lufthansa) do Kórey, Japonska a Číny, ktoré boli trasované cez Ukrajinu a Rusko. V Importnom smere do Európy služba funguje, ale kapacita sa každým dňom znižuje. Ruské lietadlá spoločnosti AirBridgeCargo operujúce v skupine Volga-Dneper boli už pred 3 dňami vypovedané z EÚ a Kanady, ktorá sa pripojila k uzavretiu svojho vzdušného priestoru pre ruské lietadlá. Očakávame nárast cien a zhoršenú dostupnosť prepravných kapacít.

Námorné prepravy:

Niektorí lodiari ako Hapag Lloyd alebo Maersk line pozastavili poskytovanie služieb do ruských prístavov. Očakáva sa, že ostatní lodiari sa budú pridávať. Je to logický krok v reakcii na sankcie a čiastočné odrezanie Ruska od medzinárodného bankového platobného systému SWIFT, keď ruskí obchodníci nebudú schopní splniť záväzky. Pokiaľ konflikt potrvá dlhšie, môže sa stať, že lodiari budú obmedzovať aj služby z/do Čierneho mora, a to hlavne v reakcii na bezpečnostné riziká. Zásielky sa tak budú musieť prekladať v Grécku alebo Turecku pre následnú pozemnú prepravu do krajín ako Moldavsko, Rumunsko a Bulharsko.

Železničné prepravy:

V súčasnosti funguje vlakové spojenie na trase Čína – EÚ a EÚ – Čína bez obmedzení. Vzhľadom na presmerovanie trás vlakov cez Ukrajinu na trasu ČÍNA – KAZACHSTAN – RUSKO – BIELORUSKO – POĽSKO – ČR sa dá očakávať, že bude dochádzať k oneskoreniu z dôvodu zahltenia tejto trasy. V nadväznosti na sankcie proti Rusku sa môže stať, že situácia bude ďalej eskalovať a dôjde k priamemu ovplyvneniu priechodnosti tejto trasy. Situáciu naďalej sledujeme.

Fotogaléria

Ďalšie správy

Všetky aktuality